Mis on vabad radikaalid, oksüdatiivne stress ja millised on antioksüdantide toimed meie nahale

Vabad radikaalid, oksüdatiivne stess, antioksüdandid. Need on mõisted, mida kuuleb sageli, kui tuleb juttu tervisest ja ilust.

Kuid mida need mõisted enda taga peidavad?  Millist mõju need ühendid meie organismile avaldavad?

Selleks, et organism saaks eksisteerida, peavad rakud tootma energiat. Energia tootmise käigus tekivad aga lisaühendeid, mille hulka kuuluvad ka vabad radikaalid. Need on keemilised ühendid, mis võivad olla oma olemuselt väga ebastabiilsed ning reaktiivsed.

Mõõdukas koguses vabade radikaalide teke ei ole organismile kahjulik, vaid hoopis kasulik, sest see käivitab organismi kaitsemehhanismid. Kui aga vabade radikaalide hulk tõuseb liiga kõrgele, võivad need kahjulikud ühendid kahjustada rakke ja esile kutsuda erinevaid haiguslikke seisundeid nagu südant ja veresoonkonda puudutavad haigused, Altzheimeri tõbi, dementsus, vähkkasvajad, autoimmuunsed haigused. Samuti põhjustab liigne hulk vabu radikaale naha enneaegset vananemist, muudatusi juuksestruktuuris ning värvis ja võib viia juuste väljalangemiseni. Olukorda, kus vabu radikaale on organismis rohkem kui neid neutraliseerivaid ühendeid, kutsutakse oksüdatiivseks stressiks.

Vabade radikaalide tootmist organismis võvad suurendada suitsetamine, alkohol, erinevad kehavõõrad ained ja kemikaalid, ravimid, praetud ning rasvased toidud, UV–ja röntgenkiirgus.

Antioksüdandid on ühendid, mis ennetavad ja vähendavad vabade radikaalide kahjulikku toimet meie organismis. Antioksüdantide erilisus seisneb selles, et nad stabiliseerivad vabu radikaale, samas muutumata ise selle protsessi juures kahjulikuks.

Ühte tüüpi antioksüdant ei suuda ära teha kõike tööd, kuna vabade radikaalide kahjulik toime on erinev keha erinevates piirkondades. Iga antioksüdant käitub erinevalt, avaldab erinevat toimet olenevalt oma keemilistest omadustest.

Milliseid on tähtsamad antioksüdandid?

Vitamiin C

Askorbiinhape ehk vitamiin C on võimas vitamiinist antioksüdant, mida inimorganism ise ei tooda ning seega tuleb seda saada väljaspoolt. C–vitamiinil on organismile väga palju kasulikke toimeid. Lisaks sellele, et ta kaitseb organismi vabade radikaalide kahjuliku toime eest, stimuleerib vitamiin C ka nahas kollageeni ja elastiini sünteesi, ühtlustab jumet ning takistab pigmendilaikude teket. Tänu sellele võitleb vitamiin C efektiivselt vananemisilmingutega ning hoiab organismi tervena.

Vitamiin C puuduse tunnused organismis on suuresti seotud kollageeni tootmishäirega ning sidekudede toestusfunktsiooni puudulikkusega. Vitamiin C defitsiit põhjustab kahvatuid ning veritsevaid igemeid ning hammaste väljalangemist, liigesevalu, haavade aeglast paranemist ja verevalumite teket. Tõsisem defitsiit viib häireteni närvi–ja kardiovaskulaarsüsteemi toimimises.

 

Vitamiin E

Rasvlahustuva E–vitamiini erinevaid vorme nimetatakse üldiselt tokoferoolideks. Nendest kõige aktiivsem on α-tokoferool, mis on väga tugev antioksüdant. E vitamin antioksüdandina kaitseb veresoonkonda ning närvisüsteemi oksüdatiivse stressi eest ning omab asendamatuid kasulikke toimeid nahale.

Vitamiin E tugevdab efektiivselt naha kaitsebarjääri väliskeskkonna kahjulike mõjutuste eest nagu UV–kiirgus, kemikaalid ning õhusaaste. Lisaks sellele soodustab vitamiin haavade ja nahakahjustuste paranemist ning omab tugevalt niisutavat ja naha vananemisvastast efekti.

Vitamiin E puudus organismis tõstab riski kardiovaskulaarsüsteemi ning neurodegeneratiivstete haiguste arenguks, soodustab naha enneaegset vananemist ning võib tõsta riski verehaiguste arenguks.

 

Vitamiin A

Vitamiin A erivormid, üldnimetusega retinoidid, on rasvlahustuvad vitamiinid. Taimsetest allikatest saadavad Vitamiin A eelühendid, millest organismis toodetakse A-vitamiini, on  karotenoidid. Retinoidid on organismis olulised antioksüdandid. Nende bioloogiline funktsioon on seotud nägemisprotsessi, organimsi kasvu ja arengu ning naha terviklikkuse tagamisega.

Vitamiin A puudus organismis põhjustab häireid immuunsussüsteemis, luude kasvus ja arengus ning põhjustab erinevaid dermatoloogilisi probleeme (nt naha liigsarvestumine).

 

Glutatioon

Glutatioon on kolmest aminohappest koosnev üks keha olulisematest antioksüdantidest, mida leidub kõigis rakkudes. Glutatioon soodustab rakuenergia tootmist ja neutraliseerib energia tootmise käigus tekkivate vabade radikaalide kahjuikku toimet. Glutatiooni optimaalne tase on eriti oluline sportlastel, kuna nende energiatootlikkus ja ka tarve on oluliselt suuremad. Suure füüsilise koormuse juures aitab glutatioon tõsta vastupidavust ning sooritust ja soodustab organismi taastumist. Glutatioon omab võimet toetada oluliselt ka vitamiin C ja vitamiin E antioksüdantset toimet.

Glutatiooni olulised toimed nahale on seotud pigmentatsiooni ühtlustamise ja vananemisvastaste toimetega.

Kuidas saame hoida oma keha tervena ja naha nooruslikuna?

Kõige alus on mitmekülgne ja tervislik toitumine! Menüü peaks sisaldama piisavalt köögi–ja puuvilju ning marju. Kindlasti ei tohiks unustada täisteratooteid ja pähkleid.

Mitmekülgse, lisa–ja säilitusainetevaba ning värske toidu tarbimine on oluline, et tagada optimaalne antioksüdantide tase organismis.

Efektiivne viis nahka rikastada vitamiinide, mineraalide, koensüümide, hüaluroonhappe ja glutatiooniga on mesoteraapia ja microneedling kollageeniteraapia protseduur.

Mesoteraapia on efektiivne näonahka elustav, värskendav ja noorendav protseduur. Kasutame protseduuri teostamiseks kõrgelt hinnatud Prantsusmaa Laboratoires Filorga preparaate, mis sisaldavad erinevaid nahale kasulikke vitamiine: A, C, E, B–grupi vitamiinid B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B10, B12. Samuti mineraalaineid: kaltsium, kaalium, magneesium, naatrium. Aminohappeid, glutatiooni hüaluroonhapet. Kokku 55 erinevat nahale kasulikku aktiivainet – kõike vajalikku selleks, et nahk oleks särav, värske ja nooruslik!

Filorga mesoteraapia protseduuriga viiakse aktiivainete kokteil eelnevalt tuimestatud  naha erinevatesse kihtidesse ülipeene nõela abil.

Microneedling hooldusega tekitatakse nahale kuni  1 miljon mikrokanalit. Mikrotorked tekitavad rakkudevahelise ärrituse, mis vabastab kasvufaktoreid ja põhjustab kollageeni ja elastiini sünteesi tõusu. Microneedling-kollageeniteraapia on üks parimatest viisidest stimuleerida kollageeni ja elastiini sünteesi ja sellega parandada näonaha kvaliteeti. Samaaegselt microneedling protseduuriga kantakse nahale ka erinevaid aktiivaineid (hüaluroonhape, vitamiinid, glutatoon jne), mille iseloom sõltub naha vajadustest.

Proviisor/ BS Medical Aesthetics

Merilin Kiis

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna proviisorõppe erialal ning töötanud nii apteegis proviisorina, ravimite müügiga tegelevates ettevõtetes kui ka 7 aastat meditsiiniõdede ja ämmaemandate ravimiõpetuse õppejõuna Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Meditsiin on olnud mulle alati südamelähedane. Erilist huvi olen tundnud nahahoolduse ja esteetilise meditsiini vastu, millega olen olnud seotud enam kui 14 aastat. Usun, et oma naha eest hoolitsemine, sellele tähelepanu pööramine on hoolsuse ja endast lugupidamise üks osa.
Teadmine, et ainult kvaliteetsed, aktiivseid koostisosi omavad nahahooldused ja toimingud ning eeskujulik koduhoolduse rakendamine annavad ootuspäraseid tulemusi, motiveerib mind iga päev antud valdkonnas töötama. Tõeline rõõm on näha sära klientide silmis, kui nad on avastanud selle, kui lihtne võib olla tegelikult efektiivsete tulemuste ja kauni naha saavutamine.

 

 

Share on