Kuidas mõjutavad hormoonid naha kvaliteeti?

Naised tunnetavad tihti muudatusi oma näonaha kvaliteedis sõltuvalt menstruaaltsüklist. Vahetult enne tsüklit ja tsükli ajal muutub nahk ebapuhtaks, poorid suurenevad, tekib komedoone ning vahel ka põletikulisi punnikesi. Miks see nii on?

Hormoonid mõjutavad naha seisukorda olulisel määral. Hormonaalse tasakaalu nihked on peamisteks akne tekkepõhjusteks nii puberteedieas lastel kui ka täiskasvanutel. Kuna naistel muutub hormoonide tasakaal organismis seoses menstruaaltsükliga pidevalt, siis võib see tundlikemal esile kutsuda perioodilisi muutusi näonaha kvaliteedis.

Kuidas hormoonid meie naha seisukorda mõjutavad ning miks muutub naha kvaliteet tsükli erinevates faasides?

Akne näonaha probleemina on oma tekkepõhjuselt multifaktoriaalne. Olulist rolli akne kujunemisel mängib pärilikkus. Oma kindel osa on ka hormoonidel. Lisaks eelnevale on akne esinemist seostatud ka toitumise, stressitaseme, suitsetamisega.

Hormoonid mõjutavad naha kvaliteeti toimides rasunäärmete sekretoorsele aktiivsusele.

Oluline osa on naissuguhormoonidel (enamasti östrogeenidel) ja meessuguhormoonidel (androgeenidel). Puberteedieas androgeenide tase organismis tõuseb nii poistel kui ka tüdrukutel. Tüdrukutel põhjustab see lihaste ja keha tugisüsteemide aktiivsemat kasvu, poistel arenevad suguorganid.

Keskmine tsükli pikkus on naistel 28 päeva. Kogu selle aja jooksul toimub naise organismis pidev hormonaalse tasakaalu muutus naissuguhormoonide osas. Naise organism toodab väheses koguses ka meessuguhormoone, mille tase on ühtlaselt madal. Tsükli kõige esimeses pooles on domineerivaks hormooniks östrogeen. Östrogeenid mõjutavad naha kvaliteeti positiivses suunas. Takistavad rasuproduktsiooni ja seega komedoonide ning põletikuliste punnide teket. Kõige kaunim nahk on naistel tavaliselt vahetult enne ovulatsiooni, kus östrogeeni tase on maksimaalne.

Östrogeeni tase hakkab langema peale ovulatsiooni ja domineerivaks saab progesteroon. Östrogeeni langusega hakkab nahk kvaliteedi osas taas kannatama. Enne menstruatsiooni on nii östrogeeni kui ka progesterooni tase kõige madalm ja see annab võimaluse testosteroonil naha kvaliteeti mõjutada tõstes rasuproduktsiooni, suurendades poore ning põletikuliste punnide ilmnemist.

Aknet ja probleemset näonahka kogevad erinevas raskusastmes suur hulk teismelisi. Tekkida võivad nii kerged komedoonid, põletikulised nahalööbed, kui ka raskele aknele viitavad sõlmed ja tsüstid. Enamasti puberteediea möödudes naha kvaliteet paraneb ja akne lööbeelemedid taanduvad. Samas oluline osa ka täiskasvanutest on mingis osas kimpus probleemse naha ja aknega. Meeste ja naiste erinevus seisneb selles, et meestel hormoonide tootlikkus stabiliseerub pärast puberteediiga, naistel aga jäävad alles tsüklipõhised kõikumised, mistõttu esineb hilist aknet ka naistel protsentuaalselt rohkem.

Erinevad uurimused on näidanud, et üle 60% naistest võivad kogeda näonaha kvaliteedi muutusi, mis on seotud menstruaaltsükliga. Tavaliselt tekivad lööbeelemendid ja negatiivsed muudatused naha kvaliteedis nädal enne menstruatsiooni. Naha kvaliteet hakkab paranema taas menstruatsiooni lõppedes.

Mida saab ise teha, et hoida oma näonahk heas korras?

Toitu mitmekülgselt ja tervislikult. On leitud, et kõrge glükeemilise indeksiga toiduained võivad eelsoodumusega inimestel aknet esile kutsuda.

Püüa vältida töödeldud toitusid ja toiduaineid (rafineeritud ehk valgest nisujahust pagaritooted, makaronitooted, pelmeenid, aga ka töödeldud lihatooted nagu vorst, keedusink, viinerid, sardellid, igasugused kastmed). Eelista täisteratooteid, naturaalset liha ja kala, valmista ise kastmed või vali sellised, mis ei sisaldaks lisatud suhkruid.

Väldi magusad jooke (valmis mahlad, mahlajoogid, nektarid, limonaadid, magusad piimajoogid, energiajoogid jms) ja muid magusaid toitusid (kõike suhkrut sisaldavat). Valmista ise magustoidud, magustades need puuviljade, marjade ja vajadusel väikese koguse naturaalse magusainega (nt mesi, rafineerimata suhkur, vahtrasiirup).

Ole ettevaatlik puuviljade söömisega. Magusamaitselisi puuvilju (banaan, hurmaa, tamarind, mango, dattel, viinamarjad) ei tohiks ühekorraga süüa rohkem kui enda ühte peopessa mahub.

Kontrollida võiks ka piimatoodete tarbimist. On leitud, et mõningatel  juhtudel võib piimatoodete tarbimise piiramine parandada näonaha seisukorda.

Väldi stressi, ole füüsiliselt aktiivne. Uuringud on leidnud seoseid näonaha kvaliteedi ja stressitaseme vahel. Stabiilne stressitaseme tõus organismis põhjustab suuremat insuliini sekretsiooni ja stressihormoonide aktiivsust, mis stimuleerivad rasunäärmeid ja naharakkude jagunemisprotsesse.

Kanna oma naha eest ise hoolt parimal võimalikul viisil. Kuna akne on oma olemuselt krooniline probleem, siis tuleb sellega tegeleda pidevalt. Õige nahahooldus on probleemse naha esinemisel olulise väärtusega.

Puhasta oma nahka hommikul ja õhtul probleemsele nahale mõeldud puhastusvahendiga. Jumestustoodetena võiks kasutada probleemsele nahale mõeldud tooteid, mis ei sisalda õlisid ja oleks veebaasil.

Selleks, et reguleerida rasueritust ja eemaldada nahalt surnud rakukesi, mis põhjustavad ummistusi ning komedoone, oleks ideaalne kasutada õhtul happepõhist hoolduskreemi. Hommikul on oluline naha niisutamine ja taastamine.

Kuna akne on oma olemuselt suuresti hormonaalse taustaga, siis sobivad kenasti taastavaks hoolduskreemideks ka fütoöstrogeene sisaldavad näokreemid.

Oluline on igakuine nahaspetsialisti külastamine, kes hindab hooldustoodete toimet nahale, teostab vajadusel toetavaid protseduure ja nõustab edasise osas.

Kasutame probleemse naha ja akne esinemisel olenevalt selle kulust väga erinevaid hooldusi. Plasmaprotseduuri, Renophase, phFormula, aselaiinhappe hooldust ja palju muud.

BS Medical Aesthetics ilukliinikus ootavad Sind vastuvõtule nahaspetsialistid Kristel ja Airi. 

Proviisor/ BS Medical Aesthetics

Merilin Kiis

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna proviisorõppe erialal ning töötanud nii apteegis proviisorina, ravimite müügiga tegelevates ettevõtetes kui ka 7 aastat meditsiiniõdede ja ämmaemandate ravimiõpetuse õppejõuna Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Meditsiin on olnud mulle alati südamelähedane. Erilist huvi olen tundnud nahahoolduse ja esteetilise meditsiini vastu, millega olen olnud seotud enam kui 14 aastat. Usun, et oma naha eest hoolitsemine, sellele tähelepanu pööramine on hoolsuse ja endast lugupidamise üks osa.
Teadmine, et ainult kvaliteetsed, aktiivseid koostisosi omavad nahahooldused ja toimingud ning eeskujulik koduhoolduse rakendamine annavad ootuspäraseid tulemusi, motiveerib mind iga päev antud valdkonnas töötama. Tõeline rõõm on näha sära klientide silmis, kui nad on avastanud selle, kui lihtne võib olla tegelikult efektiivsete tulemuste ja kauni naha saavutamine.
Share on