SPF ehk naha päikesekaitse faktor näitab toote, nt. kreemi võimet kaitsta nahka UVB kiirguse eest. Number lühendi taga näitab, kui kaua on nahk sellega kaitstud punetuse tekke eest võrreldes ajaga, mis kuluks ilma kaitsekreemi kasutamata.
UVB on peamine päikesepõletuse põhjustaja ning olulisim nahavähi tekke riskitegur! Tasub meeles pidada, et suurem number annab ka parema kaitse. Arvestatavat kaitset pakub toode SPF numbriga alates 30st, blokeerides korrektsel kasutamisel 97% UVB kiirgusest, võrdluseks SPF50 blokeerib 98%. Esmapilgul on vahe väike, aga teatud juhtudel, näiteks häiriva pigmendi korral võib ka see läbistav 1% olla oluline tegur. Suuremat, kui SPF50 ei ole aga mõtet otsida, sest paremat kaitset see tõenäoliselt ei anna.
Kõrge SPF numbriga toodet kasutades tekib sageli võlts arusaam, et päikese käes võib viibida pikalt ilma kreemi uuendamata ja lisakaitset otsimata. Kuna ükski kreem või muu nahale kantav vahend ei anna 100% kaitset, siis tuleks kõrge UV indeksiga ajal otsida alati lisaks kas varju või kanda vastavat riietust.
SPF ei viita kaitsele UVA kiirguse eest, mis läbib ka klaasi ja tungib sügavamale nahka põhjustades enneaegset vananemist, pigmentatsiooni ja nahavähki. UVA kaitse saamiseks tuleks valida toode, millel on märgitud broad spectrum ehk laia toimespektriga (nii UVA kui UVB) kaitse. Piisavat UVA kaitset tähistab ka lühend PA ++++ või 4-5 tärni.
Mida tähendab õige kasutamine?
- Hinnanguliselt kasutatakse päikesekaitse kreemi vaid kuni poole ulatuses ettenähtud kogusest ehk liiga vähe vajaliku kaitse saamiseks. Korrektne kogus kogu kehale on umbes 1 pitsitäis kreemi!
- Unustada ei tohiks piirkondi nagu silmaümbrus, juuksepiir, kõrvalestad, kael, huuled ja labajalad, mis on nahavähist enim ohustatud.
- Kreemi tuleks uuendada iga 2 tunni tagant ning koheselt pärast higistavat füüsilist aktiivsust ja ujumist.
- Pigmendiga/ tinted toode koos raudoksiidiga aitab paremini kaitsta pigmentatsiooni vastu, eriti tumedama nahatüübi korral.
Päikesekaitse kasutamine peaks avatud kehaosadel olema osa igapäevasest rutiinist. Ja mitte ainult päikeselistel päevadel vaid igasuguse ilmaga- ka pilves ja vihmaga!
Kadi Ristal
Dermatoloog/esteetilise meditsiini arst
BS Medical Aesthetics