“Botox” – müüdid vs tegelikkus

Ilumaailm on pidevas arengus. Üha enam üritatakse leida erinevaid füsioloogilisi eripärasid ning vananemisilminguid korrigeerivaid efektiivseid protseduure.

„Ilusüstid“ väljendina tekitavad paljudes inimestes vastakaid emotsioone. Usutakse, et antud teenuste tarbimine võib kuidagi muuta sõprade ning kolleegide arvamust või kujundada negatiivset imagot. Samuti liigub protseduuride kohta ringi erinevaid müüte, mis kujundavad üldsuse suhtumist antud teenuste tarbimisse. Paljudel juhtudel on aga uskumised ja müütide levik seotud infopuuduse ja üldise teadmatusega.

„Botox“ on üks sellistest protseduuridest, mille kohta on liikvel kõige enam müüte. Lükkame mõned nendest enamlevinud müütidest ümber! Enne seda aga selgitame antud protseduuri sisu.

„Botox“ on oma olemuselt ravimpreparaadi nimetus, mis sisaldab toimeainena botuliinitoksiini. Nimetuse Botox on andnud preparaadile ravimitootja. Botuliinisüste teostatakse aga ka teiste ravimpreparaatidega, mis samuti sisaldavad toimeainena botuliinitoksiini.

Botuliiniprotseduur on maailmas üks kõige populaarsem ja enamkasutatav meditsiiniline mittekirurgiline esteetiline iluprotseduur nii kortsude ennetamiseks kui ka raviks . Esteetiliste näidustuste kõrval on botuliiniravil oma kindle koht kroonilise migreeni, neuroloogilise lihashaiguste ja liighigistamise vastases ravis.

Kuidas botuliinisüstid toimet avaldavad?

Botuliinisüstide toimel lõõgastuvad ravitavas piirkonnas aktiivsed kortsu põhjustavad lihased ja selle tagajärjel muutuvad ka kortsud vähem märgatavaks. Protseduuride järjepidevus takistab kortsude süvenemist ja kõrvaldab olemasoleva kortsu olenevalt selle sügavusest.

Millised on enamlevinud müüdid botuliinisüstide kohta?

Müüt

Botuliinisüstid muudavad kortsud sügavamaks ja süvendavad vananemisilmnguid, kui pärast järjepidevat ravi lõpetatakse protseduuri tarbimine.

Fakt

Botuliinisüstid lõõgastavad aktiivseid miimikalihaseid ja tänu sellele kortsud ravitavas piirkonnas vähenevad või kaovad. Ravimi toime kestab kuni 6 kuud. Ravimi toime kadumisel saavutavad ravitavas piirkonnas miimilised lihased tasapisi taas aktiivsuse ja taastub varasem olukord. Ravimi toime kaob järk–järgult mitte üleöö.

Müüt

Botuliinitoksiini protseduuriga tuleb vananemisilmingute ja kortsude tekkimisel viivitada võimaikult kaua.

Fakt

Botuliinisüstid on väga efektiivsed kortse ennetavas perioodis ja seega  soovituslikud juba esmaste kortsude tekkimisel. Sügavamate kortsude esinemisel võib soovitav tulemus võtta kauem aega ja ei pruugi anda täielikku kortsude kadumist.

Müüt

Botuliinisüstid põhjustavad emotsioonitut “kivinägu”.

Fakt

Ravimi manustamine nõuab eelnevat raviarsti professionaalset seisundi hindamist. Esteetilise botuliiniteraapia eesmärk ei ole kunagi manustada raviainet sellises koguses, mis kaotaks ära miimika ja emotsoonide väljendusvõime. Raviainet manustatakse võimalikult väikeses koguses kindlatesse piirkondadesse.

Müüt

Botuliinitoksiin raviainena “kuhjub organismi”  ja see jääb sinna terveks eluks.

Fakt

Botuliinitoksiini toimeaiena manustatakse kindlatesse kortsu põhjustavatesse lihastesse näopiirkonnas. Toime on lokaalne ja haarab ainult seda piirkonda, mida on ravitud. Aja möödudes raviaine ja toime organismist kaovad.

Müüt

Kurikuulsad „botox–huuled“.

Fakt

Botuliinisüste ei teostata huulte kuju ja täidluse korrigeerimise eesmärgil. Selleks kasutatakse peamiselt hüaluroonhapet ehk siis täitesüste (Juvederm, Restylane, Teoxane).

Enne protseduuri teostamist hindab raviarst alati põhjalikult patsienti, selgitades ravimi toimet, võmalike kõrvaltoimete tekke riski ning annab juhised protseduuri järgseks perioodiks.

Proviisor/ BS Medical Aesthetics

Merilin Kiis

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna proviisorõppe erialal ning töötanud nii apteegis proviisorina, ravimite müügiga tegelevates ettevõtetes kui ka 7 aastat meditsiiniõdede ja ämmaemandate ravimiõpetuse õppejõuna Tartu Tervishoiu Kõrgkoolis. Meditsiin on olnud mulle alati südamelähedane. Erilist huvi olen tundnud nahahoolduse ja esteetilise meditsiini vastu, millega olen olnud seotud enam kui 14 aastat. Usun, et oma naha eest hoolitsemine, sellele tähelepanu pööramine on hoolsuse ja endast lugupidamise üks osa.
Teadmine, et ainult kvaliteetsed, aktiivseid koostisosi omavad nahahooldused ja toimingud ning eeskujulik koduhoolduse rakendamine annavad ootuspäraseid tulemusi, motiveerib mind iga päev antud valdkonnas töötama. Tõeline rõõm on näha sära klientide silmis, kui nad on avastanud selle, kui lihtne võib olla tegelikult efektiivsete tulemuste ja kauni naha saavutamine.
Share on